Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny służą do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych ze strony owadów liściożernych zimujących w ściółce pod okapem drzewostanu, głównie takich gatunków jak:

- strzygonia choinówka, poproch cetyniak, zawisak borowiec (zimują w stadium poczwarki, w ściole pod okapem drzewostanu,                                           

- barczatka sosnówka (zimuje gąsienica),                                                                     

- osnuja gwiaździsta (zimuje larwa),                                                                                          

- boreczniki (zimują larwy w oprzędach – kokonach).

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny wykonuje się corocznie w stałych partiach kontrolnych (PK) na 10 powierzchniach próbnych o wielkości ok. 0,5 m2 każda, pod „czujnym okiem pracowników Służby Leśnej”.

W przypadku stwierdzenia zagrożenia w stopniu średnim lub silnym konieczne jest objęcie poszukiwaniami sąsiednich drzewostanów, celem ustalenia zasięgu powierzchni drzewostanów zagrożonych.

Na terenie Nadleśnictwa Ośno Lubuskie rozpoczęły się poszukiwania szkodników pierwotnych sosny z dniem 20 listopada br. po nastaniu pierwszych mroźnych dni, na wyznaczonych partiach kontrolnych. Obecnie trwają prace zakończeniowe.

Na podstawie zebranych materiałów przekazanych przez nadleśnictwo do Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku, specjaliści określą potencjalne zagrożenie dla lasu na rok następny. Dla każdego ze szkodników opracowano liczby ostrzegawcze i krytyczne (Instrukcja Ochrony Lasu), które pozwolą na prognozowanie stopnia zagrożenia.

                                                      

Tekst i foto: Małgorzata Hajkowicz